Günümüzde herkesin hem kendi kişisel web sitesi hem işi ile ilgili sitesi hem de hobileri ya da özel bir ilgi alanı ile ilgili oluşturduğu siteler ve bloglar mevcut. Bu kadar rekabetin çok olduğu bir ortam da biz web sitemizi diğer yüzlerce sitenin arasından çıkarabilmek için SEO yani Search Engine Optimization ( Arama Motoru Optimizasyonu) yapmamız gerekiyor.

Peki SEO ayarlarının nasıl olması gerekiyor ne yapmalıyız.

Öncelikle web sitemizde ki her sayfanın adını yani URL adresini sayfanın içeriği ile ilişkili bir şekilde düzenlemeliyiz. Örneğin bu makalenin sayfa adresini şu şekilde.

https://www.webkonsol.com/seo-nasil-yapilir sizinde sayfa adresleriniz bu sekilde yazıdaki içeriğe göre olmalı.

Anahtar Etiketler

Oluşturduğumuz sayfa ve içerik ile ilgili doğru etiketleri sayfamıza eklemeliyiz. Etiket eklerken de olabildiği kadar konu ile ilgili, yani konunun özü ile ilgili etiketler eklemeliyiz. Örneğin:

SEO, Search Engine Optimization, Arama Motoru Optimizasyonu, SEO Nedir?

Web siteniz de ki her sayfa ile ilgili tanım “description”  meta etiketlerinden faydalan malısınız.  Bu tanımlamalarda içeriğinizi arama motorlarında öne çıkartacak sayfanız da ki içerik ile ilgili kısa özet bilgi tanımlamaları yazmalısınız.

Sitenizin haritası yani sitemaps sayfası arama motorları için önemlidir. Sitenize giren kullanıcılar bilgiye ne kadar çabuk ve hızlı ulaşıyor ise bu arama motorları için sizin sitenizi üst sıralar ulaştırır. Örneğin:

https://www.webkonsol.com/seo-nasil-yapilir

Web sitenizi üst sıralarda göstermek için en temel yapabileceğiniz SEO çalışmaları bu şekildedir. Başka sorularınız varsa yorum yapın elimden geldiğince yardımcı olacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir