Genelde telefonunuzu nereye koyduğunuzu hatırlamadığınızda ya da bir yerde unuttuğunuzu düşündüğünüzde en kolay bulma yöntemi kendinizi farklı bir telefon ile ararak çıkan sese yönelmektir. Herkesin aklına gelen bu ilk yöntem, malesef cihazlarımız sessiz moddayken hiç bir işimize yaramıyor. Peki Android akıllı telefonlarımız sessiz moddayken kaybolursa, onları nasıl bulabiliriz? Aslında oldukça kolay olan yöntemler mevcut. Bir kaç dakika içerisinde hem cihazınızın nerede olduğunu hem de ona erişerek kilitleme, ses çıkartma ve veri silme gibi işlemleri yapabileceğiniz en basit 3 yöntemi seçerek sizlere için açıkladık. Yazının devamını takip ederek bu 3 kolay yöntemi öğrenebilir ve sessiz modda kaybettiğiniz ya da bir yerde unuttuğunuz akıllı telefonlarınızı kolayca bulabilirsiniz.

Android Yer Tespit Etme Özelliği ile Bulma

Eğer kaybettiğiniz sessiz moddaki Android akıllı telefonunuz WiFi ya da 3G ile internete bağlıysa şanslısınız. Çünkü Google’ın cihaz yöneticisi üzerinden yerini saniyeler içerisinde tespit edebilmeniz mümkün.

Android Cihaz Yöneticisine girmeden önce cihazınızın üzerinde daha önceden yapmış olmanız gereken bir ayar bulunuyor. Standart olarak açık olmasına rağmen kontrol ederek kapalı durumda ise aktif hale getirmeniz, yerini tespit etmek istediğinizde işinize yarıyor

İlk olarak cihazınızın ayarlar menüsüne ve oradan da güvenlik menüsüne girmeniz gerekiyor. Güvenlik bölümünde cihaz yönetimi kategorisi altında yer alan Cihaz yöneticiler kısmına girdiğinizde karşınıza Android Cihaz Yöneticisi çıkıyor. Bu seçenğin yanındaki kutuyu eğer işaretli değilse işaretlemeniz gerekiyor. Bu işlemi normal bir zamanda yaparak daha sonra yaşayabileceğiniz kaybetme ya da bir yerde unutma durumlarında hem cihazınızın yerini tespit edebilecek hem de cihazınız üzerinde kilitleme ve veri silme işlemlerini yapabileceksiniz.

Diyelim ki sessiz modda olan Android telefonunuzu bulamıyorsunuz. Belki koltuğun altında, belki gittiğiniz bir yerde unuttunuz bilinmez ama yukarıdaki ayarı yaptıktan sonra böyle bir durumla karşı karşıya kalırsanız hemen bilgisayarınız ya da herhangi bir mobil cihaz üzerinden internet tarayınızı açarak Google’a girmeniz yeterli.

Bulamadığınız cihazınız üzerinde açık olan Google hesabı ile tarayıcı üzerinden giriş yaptıktan sonra, Google’a girerek “find my phone” yazmanız gerekiyor. Bu sihirli kelimeleri yazdığınızda ise arama sonuçlarının ilk sırasında bir harita çıkıyor ve telefonunuzun yeri size gösteriliyor. Arama sayfası ekranından Android cihaz yöneticisi ekranına geçiş yapan sistem, bir kaç onay aldıktan sonra size hem telefonunuzun yerini gösteriyor hem de ses çıkarma, kilitleme ve verileri silme gibi seçenekler sunuyor. Bu işlemi yapabiliyor olmak için hem Google hesabınızın Android cihazınıza bağlı olması gerekiyor hem de cihazınızın aktif olarak internete bağlı olması gerekiyor. Eğer bu koşullar sağlanıyorsa Google üzerinden bir kaç saniyede cihazınıza erişebilmeniz mümkün.

Herhangi bir ekstra uygulama ya da servis kullanmadan direkt olarak Google üzerinden sorununuzu çözmenizi sağlayan bu yöntem, en güvenilir ve başarılı telefon bulma ve koruma yöntemlerinden bir tanesi diyebilirim. Kaybetme ve unutma dışında cihazınızın çalındığını düşünüyorsanız da bu hizmeti kullanarak cihazınızdaki tüm verileri silebilir ve cihazınızı kilitleyerek çalan kişilerin kullanmasını engelleyebilirsiniz.

Ring My Droid Uygulaması ile Bulma

İlk yöntemde olduğu gibi sadece bir kaç adımda sessiz moddaki Android telefonunuzun nerede olduğunu bulmanızı sağlayan Ring My Droid uygulamasını kullanabilmek için cihazınızın içinde aktif olan bir mobil hat olması gerekiyor.

Bu yöntemin öne çıktığı durum ise cihazınızın internete bağlı olmaması durumunda bile çalışıyor olması. Fakat cihazınızı farklı bir yerde unuttuğunuzda ya da çalındığında işe yaramayacak bir yöntem. Çünkü uygulama basit olarak sessiz modda olan Android telefonunuzun birisi tarafından aranıyor gibi çalmasını sağlıyor sadece. Peki bunu nasıl yapıyor?

Uygulamayı yükledikten sonra sizden anahtar bir kelime istiyor. İlk yüklendiğinde bu anahtar kelime standart olarak “RingMyDroid” olarak ayarlı. Ana ekran üzerindeki kelimeyi değiştirip altındaki Set tuşuna basarsanız istediğiniz kelime ile değiştirebilmeniz mümkün. Bu kelime telefonunuzu çaldırmak istediğiniz kullanmanız gereken sihirli kelime.

Diyelim ki telefonunuzu oturduğunuz odada ya da evin içerisinde kaybettiniz ama bir türlü bulamıyorsunuz. Üstelik telefon sessiz modda ve internet bağlantısı da yok. Böyle bir durumda hemen bu yazıyı okuduktan sonra kurmuş olduğunuz Ring My Droid uygulaması devreye giriyor. Uygulamayı yükledikten sonra belirlediğiniz anahtar kelimenin yazılı olduğu bir SMS’i farklı bir telefondan kendi telefonunuza göndererek, sessiz modda bile olsa çalmasını sağlayarak sesi takip edip nerede olduğunu bulabilirsiniz. Kısıtlı durumlarda işe yarıyor olsa da, oldukça başarılı bir yöntem olduğunu söylemek ve hakkını vermek gerekiyor. Ring My Droid uygulamasını aşağıdaki indirme bağlantısına tıklayarak hemen ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Clap to Find Uygulaması ile Bulma

En zor durumda kaldığınızda yardımcı olabilecek olan Clap to Find uygulaması belki çok nadir kullanabileceğiniz bir uygulama da olsa, yeri geldiğinde sizi kurtarabilecek tek uygulama olabilir. En azından gereksiz zaman ve efor kaybınızı önler.

Clap to Find elinizle alkış tutarak telefonunuzun ses çıkarmasını yani çalmasını sağlayan ücretsiz bir uygulama. Diyelim ki telefonunuzu sık sık uçuş moduna almak durumunda kalıyorsunuz ve zaman zaman da nerede bıraktığınızı unutabiliyorsunuz. Böyle bir durumda ilk 2 yöntemi kullanma lüksünüz kalmıyor. Çünkü uçuş modunda telefonlarınız mobil hattı yok gibi davranıyor ve internete bağlanamıyor. Bu nedenle farklı bir yöntem ile yani alkış tutarak yakınlarınızda bir yerde olduğunuz düşündüğünüz ama bulamadığınız telefonunuzu kolayca bulabiliyorsunuz.

Uygulamayı ücretsiz olarak Android telefonlarınıza indirdikten sonra alkış sensörüne göre bulunduğunuz odanın farklı yerlerinden alkış tutarak algılama limitlerini ölçmeniz yararınıza olacaktır. Eğer gün gelirde uygulamayı kullanmanız gerekirse ne kadar mesafeden ve nasıl alkış tutmanız gerektiğini öğreniyorsunuz. Ayrıca uygulama sadece telefonunuzun ses çıkarmasını değil, aynı zamanda isteğe bağlı olarak titremesini ve flaşını açmasını da sağlayabiliyor. Karanlık bir ortamda kaybettiğiniz de flaşı açmak da son derece yararlı olabilir.

En az 3 alkış ile çalışan uygulamanın alkış hassasiyetini de kendiniz belirlediğiniz için, telefonunuzu sessiz modda ya da uçuş modunda kaybettiğinizde nasıl alkış tutmanız gerektiğini biliyor olacaksınız. Son derece basit yapıda ve ücretsiz olan Clap to Find uygulamasını aşağıdaki bağlantı ile hemen indirebilirsiniz. Özellikle bol bol toplantıya sahip olan çalışanların tercih edeceği bir uygulama diye düşünüyorum. Çünkü önemli toplantılar öncesinde telefonu sessiz moda almak işe yaramayabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir